Αχαιων Οινοποιητικη
Με μακρά οικογενειακή παράδοση στην ιστορική αμπελοοινικά περιοχή του Αιγίου (από το 1946), η οικογένεια Κατσικώστα έχει περάσει στην 3η γενιά, που αποτελούν τα αδέλφια Λουκάς και Σωσάννα (σπουδές οινολογίας στη Γαλλία). Έτσι, το 2004 δημιουργείται η Αχαιών Οινοποιητική και τα εν λόγω αδέλφια αναλαμβάνουν τα ηνία της οινοποιίας. Η επιλογή των καλύτερων σταφυλιών Αχαΐας και Αιγιαλείας και δη της ορεινής, ακόμα και από λιγότερο συνηθισμένες ποικιλίες αμπέλου (π.χ. σιδερίτης) και η βέλτιστη εκμετάλλευση τους είναι το όραμα της Αχαιών Οινοποιητική για τα κρασιά της.
- icon R (λευκό, Ροδίτης)
- iron S (λευκό, Σιδερίτης)
- Laura Nera (ερυθρό, Μαυροδάφνη ξηρή)
![](https://oinoxeneia.gr/wp-content/uploads/2016/07/new-acheon-winery-1.jpg)
Διεύθυνση:
Κορίνθου 121, Αίγιο
Wesbite:
Τηλέφωνο:
26910.28062 / 6983.069926
info@acheonwinery.gr
![](https://oinoxeneia.gr/wp-content/uploads/2016/07/acheon_laura_nera.png)
Laura Nera
(ερυθρό, Μαυροδάφνη)
![](https://oinoxeneia.gr/wp-content/uploads/2016/07/iconR.jpg)
icon R
(λευκό, Ροδίτης)
![](https://oinoxeneia.gr/wp-content/uploads/2016/07/acheon_iron_s.png)
Iron S
(λευκό, Σιδερίτης)